FAQ

Jakie warunki zdrowotne powinienem, powinnam spełniać zapisując się na kurs nurkowania?

Nurkowie zawodowi oraz wojskowi muszą cechować się idealnym zdrowiem i doskonałą kondycją fizyczną, w przypadku nurkowań rekreacyjnych wymagania zdrowotne są nieco niższe – jednak istnieją kwestie medyczne, które niestety dyskwalifikują z nurkowania.

Należy tutaj wymienić: astme okrzelową, choroby płuc, cukrzyca, epilepsja, utraty przytomności, choroba wieńcowa, duże nadciśnienie.

Czy muszę od razu kupować drogi sprzęt żeby uczestniczyć w kursie nurkowania?

Rozpoczynając kurs nurkowania nie musisz kupować całego sprzętu. Nasza Szkoła Nurkowania dysponuje zapleczem sprzętowym, które w ramach ceny kursu otrzymujesz na zajęcia praktyczne.

Odrębną sprawą jest zakup tzw. ABC czyli płetw, maski, fajki – są to elementy wyposażenia, które są indywidualnie dopasowywane i sensownym wydaje się zakup takiego właśnie ABC (maska, płetwy, fajka). Nie należy oszczędzać na sprzęcie ABC, ponieważ w sytuacji kiedy połkniemy bakcyla nurkowania będzie on nam służył niezawodnie długi czas.

Jakie płetwy? Wyróżniamy płetwy kaloszowe (ubierane na gołą stopę) oraz paskowe (ubierane razem z butem). Chcąc w pełni korzystać z ich możliwości należy uświadomić sobie, iż do pływania po powierzchni np. treningi basenowe – najlepsze są płetwy kaloszowe. Polecić tutaj mogę płetwy firmy Mares Plana avanti tre, Cressi Frog. Jeśli chodzi o płetwy paskowe, to różnią się one od kaloszowych powierzchnią pióra oraz jego twardością. Tutaj wymienić należy godne polecenia – płetwy Dive system Jet Fin, Scubapro Jet Fin lub też nieco lżejsze Mares Plana Avanti Quatro. Te ostatnie od razu należy ulepszyć zakupując komplet sprężyn. Jeżeli chodzi o maski nurkowe to należy kupować sprawdzone produkcje o małej objętości wewnętrznej np Hollis M-4, Cressi Matrix.

Co do fajki nurkowej to bardzo fajnym rozwiązaniem jest Technisub Air Dry P/V.

Czy wybrać szkolenie prowadzone w ciepłych wodach czy też w Polsce?

Odpowiedź brzmi – oczywiście że w Polsce, powodów jest kilka.

  • Polskie wody, to wody o dość ograniczonej przejrzystości i dość płytko robi się ciemno, a i warunki termiczne są trudne. Więc po co szkolić się właśnie tutaj? Lepiej podczas szkolenia włożyć trochę wysiłku i zaaklimatyzować się do gorszych warunków, po to właśnie by gdy będą one lepsze móc się cieszyć spokojnym nurkowaniem.
  • Przebieg szkolenia to na początku dość duże obciążenie: spora dawka nowych informacji, wysiłek fizyczny, ciężki sprzęt czy wreszcie zmęczenie mogą wpływać na wykonywane ćwiczenia. Szkoląc się w kraju nie jesteś  zobligowany/a terminem kończącego się urlopu. Jeżeli jesteś zmęczony/a możesz umówić się z instruktorem w dowolnym terminie, wtedy kiedy poczujesz się na siłach.
    Rozpoczynając szkolenie za granicą w sytuacji np. przeziębienia w czasie kursu jego ukończenie może być niemożliwe. Będąc w kraju nie ma tego problemu. Wystarczy się wyleczyć i umówić na kolejne zajęcia z instruktorem.
  • Wyjeżdżając na urlop za granicę jedziemy odpocząć. Kurs nurkowania jest zabawą ale również wymaga poświęcenia czasu, którego na urlopie zazwyczaj tak bardzo nam brakuje.

Co nie wchodzi w cenę szkolenia?

Stoję na stanowisku, że trzeba na początku ustalić wszelkie koszta żeby później uniknąć sytuacji kiedy student/ka muszą dopłacać do kwestii o których nie byli wcześniej informowani.

Co nie wchodzi w cenę szkolenia

  • koszty wstępu na bazy nurkowe (40 zł za cały dzień)
  • w przypadku zajęć basenowych, wejściówka na basen (9 zł)
  • sesje poprawkowe – jeżeli konieczne jest wykonania dodatkowego nurkowania poza ilością oferowaną w ramach kursu – nurkowanie takie jest odpłatne (200 zł za dzień nurkowy)

Jeżeli nasuwają się wam jeszcze jakieś pytania proszę o kontakt  kuba@scubani.pl Postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości.